۷ – چقدر طول می‌کشد تا عادت کنیم؟

حدود ۷۰ سال قبل یک جراح پلاستیک (جراحی پلاستیک ۷۰ سال پیش؟) به یک رفتار عجیب و غریب بین بیمارا‌نش پی برد.

دکتر قصه‌ی ما وقتی یک جراحی – مثل عمل تبدیل منقار به بینی – روی یک نفر انجام می‌داد، فهمید ۲۱ روز طول می‌کشد که آن خانم (یا آقا) به چهره‌ی جدید خودش عادت کند. وقتی هم که دست یا پای یک بیمار قطع می‌شد و تا بیمار بیچاره به وضعیت جدید (نداشتن دست یا پا) عادت کند، ۲۱ روز حسِ داشتنِ دست یا پای از دست رفته را همچنان با خود را داشت.
این تجربه‌ها آقای دکتر را به سمتی پیش برد که در مورد مدت زمانِ ایجاد یک عادت در خودش هم فکر کند و دید که برای خودش هم ۲۱ روز طول می‌کشد که یک عادت جدید در خودش ایجاد کند.

دکتر با این تجربه‌ها به این نتیجه رسید که «بسیاری از واقعیت‌های معمول در دنیای ما حداقل ۲۱ روز طول می‌کشد که در ذهن ایجاد شود یا از بین برود».

و اینگونه مشکل آغاز شد.

بعدها، حرف آقای دکتر بر کار بسیاری از سردمداران توسعه فردی در دنیا مثل آنتونی رابینز و برایان تریسی و دیگران اثر گذاشت. و همینطور که آدم‌ها آن جمله‌ی آقای دکتر را تکرار می‌کردند «حداقل ۲۱ روز» تبدیل شد به «۲۱ روز!»

و اینطور شد که جوامع این افسانه را سینه به سینه بین هم‌دیگر رد و بدل کردند که «۲۱ روز طول می‌کشد تا یک عادت جدید ایجاد شود» (یا ۳۰ روز یا هر عدد عجیب و غریب دیگر). دیگر نگویم برای‌تان که از این گفته‌ها چقدر به عنوان حقایق آماری استفاده شده‌است.

یک نکته‌ی بسی خطرناک: اگر مردم یک حرفی را به اندازه کافی تکرار کنند، بقیه هم آن را باور می‌کنند.

حالا این که چطور افسانه‌ی «۲۱ روز» فراگیر شد، منطقی به نظر می‌رسد. خیلی راحت می‌شود فهمید: چارچوب زمان (یعنی همین ۲۱ روز) آنقدر کوتاه است تا امید بخش و انگیزاننده باشد و آنقدر بلند که باور پذیر. و چه کسی فکر تغییر زندگی تنها در سه هفته را دوست ندارد؟

اما مسئله این‌جاست که آقای دکتر به سادگی داشت آن‌چه در اطراف‌ش می‌گذشت را مشاهده می‌کرد و قصدش ارائه یک حقیقت علمی نبود. تازه، گفت که این زمان یعنی همان ۲۱ روز، «حداقل» میزان لازم برای به وجود آوردن یک تغییر است.

پس، پاسخ واقعی این مسئله چه می‌تواند باشد؟ واقعاً چقدر طول می‌کشد تا یک عادت شکل بگیرد؟ اصلاً آیا پاسخ علمی برای این سؤال وجود دارد؟ و خلاصه این‌که همه‌ی این‌ها به چه درد من و شما می‌خورد؟

واقعاً شکل دادن یک عادت چقدر طول می‌کشد؟

مطالعه‌ای در دانشگاه لندن انجام شد تا ببینند واقعاً شکل گیری یک عادت چقدر طول می‌کشد. ۹۶ نفر طی ۱۲ هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. هر نفر یک عادت انتخاب کرد و همه به صورت روزانه انجام دادن یا ندادن آن کار و اینکه انجام‌ش چقدر به صورت خودکار درآمده را گزارش می‌کردند.

بعضی‌ها عادت‌های ساده‌ای مثل «نوشیدن یک بطری آب همراه با ناهار» و بعضی دیگر کارهای سخت‌تری مثل «یک ربع دویدن قبل از شام» را انتخاب کردند. بعد از ۱۲ هفته محققین داده‌های به دست آمده را تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند از شروع یک کار تا انجام خودکارِ آن، چقدر طول کشیده است.

و پاسخ؟

به طور متوسط بیش از ۲ ماه طول کشید تا یک کار به صورت اتوماتیک انجام شود – دقیقاً ۶۶ روز. و در این تحقیق ۱۸ تا ۲۵۴ روز بسته به نوع شخص، رفتار، و شرایط طول کشید تا عادتی شکل بگیرد.

جور دیگرش یعنی اینکه اگر من و شما بخواهیم انتظار درستی از خودمان داشته باشیم، بین ۲ ماه تا ۸ ماه طول می‌کشد که یک عادت جدیدی را در زندگی‌‌مان وراد کنیم – نه ۲۱ روز.

جالب‌تر این که محققین فهمیدند یک روز انجام ندادن آن کاری که قرار است تبدیل به عادت بشود، اصلاً تاثیری بر روند شکل گیری عادت ندارد. یعنی اصلاً مهم نیست که گاه و بی‌گاه کار مورد نظر را انجام ندهیم. شکل دادن عادت یک روند همه-یا-هیچ نیست.

حالا قبل از این‌که این مطلب ناامیدتان کند بگذارید ببینیم چطور این تحقیق می‌تواند مشوقی برای‌مان باشد:

اول- اگر کاری برای چند هفته انجام دادید و تبدیل به عادت نشد، دلیلی برای سرزنش خودتان وجود ندارد. ظاهراً بیشتر از این‌ها طول می‌کشد تا تبدیل به عادت شود. به راه رفتن آرام خود در مسیر عالی شدن ادامه دهید و بر تکرار‌هایتان را افزایش دهید.

دوم- نیازی نیست یک آدم همه چیز تمام باشید. یکی دوبار اشتباه کردن در مسیر طولانی مدت شکل دادن یک عادت اصلاً قابل گفتن نیست. برای همین باید با شکست مثل دانشمندان برخورد کنید: یعنی به خودتان اجازه اشتباه کردن بدهید، و راه و روش برگشت به مسیر اصلی‌تان را پیدا کنید.

سوم- اگر با آغوش باز قبول کنید که شکل گیری عادت نیاز به مدت زمان بیشتری دارد، باعث می‌شود بدانید که شکل دادن عادت‌ها یک روند است نه یک اتفاق. این «۲۱ روز» باعث می‌شود راحت فکر کنیم که «خب من سه هفته انجامش می‌دم و تمام». اما عادت‌ها هیچ وقت اینطور به وجود نمی‌آیند. باید به فرایند پای‌بند باشید.

دانستن این موضع باعث می‌شود آسان‌تر انتظارات خودمان را مدیریت کنیم و به جای اینکه فکر کنیم باید به یکباره عادت را ایجاد کنیم،‌به قدم‌های کوچک و پیش برنده پایبند باشیم.

از این‌جا به کجا؟

در آخر ، آن‌قدرها هم مهم نیست که چقدر طول می‌کشد تا یک عادت ایجاد شود. ۵۰ روز یا ۵۰۰ روز هم طول بکشد، در هر صورت باید تلاش کرد.
و تنها راه رسیدن به ۵۰۰ روز، شروع کردن از روز اول است. بنابراین تعداد روزها را از یاد برده و بر کارتان تمرکز کنید تا تبدیل به عادت شود.

 

منبع: bit.ly/2zBxk74

2 دیدگاه در “۷ – چقدر طول می‌کشد تا عادت کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.