۹ – معرفی کتاب

 

اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی کتاب خوبی است. به نظر من همه باید بخوانند. آخر از آن کتاب‌هایی است که از جنس عمل کردن است. خیلی از کتاب‌ها فقط می‌آیند و مطالب بقیه را طور دیگری می‌گویند و به فروش‌های بالا می‌رسند. اما این کتاب از آن دست کتاب‌ها نیست. باید خواند و دید که چقدر کتاب در مورد رفتار و انتخاب‌ها و عادت‌ها زیبا حرف زده است.

 

خلاصه‌ی کتاب این‌طور است که ما برای رسیدن به موفقیت، باید رفتار‌های خوب را با تصمیم‌های درست انتخاب کنیم. این رفتار‌ها را آنقدر تکرار کنیم تا تبدیل به عادت بشوند. بعد عادت‌ها را در طول زمان مثلاً سه سال، ده سال و بیشتر ادامه دهیم تا به موفقیت برسیم.

مثلاً در جایی از کتاب می‌خوانیم که آن‌چه ما الان هستیم – خوب یا بد، موفق یا ناموفق –  حاصل تصمیماتی است که قبلاً گرفته‌ایم. خیلی از تصمیماتی را که ما می‌گیریم اصلاً نمی‌دانیم که داریم تصمیم می‌گیریم. یعنی ما حواسمان به خیلی از اتفاق‌های روزمره‌مان نیست و برای همین است که از روی احساس یا شرایط موجود تصمیمی می‌گیریم که در طول زمان باعث وارد شدن ما به مسیر موفقیت یا خارج شدن از آن می‌شود.

یا در جایی دیگر می‌خوانیم که ما حاصل کارهایی هستیم که به طور روزانه تکرار می‌کنیم. خیلی از کارها هست که ما روزانه تکرار می‌کنیم ولی اصلاً توجهی به آن‌ها نمی‌کنیم. چون تبدیل به عادت شده‌اند و غالباً عادت‌ها را ناخودآگاه انجام می‌هیم. مثل بستن کمربند به محض بستن درب ماشین یا مسواک زدن قبل از خواب. بعضی از این کارها هستند که ما خودمان دقت نمی‌کنیم اما از روی عادت انجام می‌هیم و همین کارها هستند که ما وارد مسیر موفقیت کرده و یا از آن خارج می‌کنند. 

این مطلب را نوشتم تا بعداً به طور مفصل به مطالب این کتاب بپردازم و شاید شما هم تشویق بشوید و بروید خودتان این کتاب را بخوانید.

4 دیدگاه در “۹ – معرفی کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.