۱۰ – آهسته و پیوسته

 

در ادامه مطلبی که برای معرفی کتاب اثر مرکب نوشتم امروز می‌خواهم کمی بیشتر توضیح بدهم تا هم یادآوری برای خودم باشد و هم خواننده گرامی بیشتر با محتوای کتاب آشنا شود.

شاید همه‌ی ما قصه‌ی خرگوش و لاکپشت را شنیده باشیم. خرگوش و لاکپشت با هم مسابقه دادند و دست آخر لاکپشت با استراتژی آهسته و پیوسته برنده مسابقه شد.

در کتاب اثر مرکب نویسنده می‌گوید به من زمان کافی بدهید تا شما را در هر مسابقه‌ای مغلوب کنم. اما چطور؟ اساساً تمام کتاب در همین خلاصه می‌شود که با داشتن زمان کافی و حرکتی آهسته و پیوسته شما می‌توانید به هر هدفی – تکرار می‌کنم – هر هدفی در زندگی‌تان برسید.

حتماً برای‌تان پیش آمده – یا دست کم برای خود من این طور است – که یک کاری را در طول زمان آن ‌اید که به مهارتی مثال زدنی در آن کار رسیده‌ باشید و بتوانید دیگران را در آن زمینه مغلوب کنید. از رانندگی گرفته تا هنری مثل خطاطی و نقاشی. مثلاً یک زمانی من نواختن یک ساز موسیقی را شروع کردم. به طور منظم هفته‌ای یک بار به تهران می‌رفتم، در طول هفته بنا به گفته‌ی حضرت استادی روزی تنها ده دقیقه تمرین با تمرکز انجام می‌دادم – و البته یک ساعتی هم برای خودم بدون فکر تمرین می‌کردم – و هر روز هم یک سری تمرینات جانبی را در ساعات مختلف روز انجام می‌دادم. من این کار را به طور مداوم در طول مدت دو سال انجام دادم و در این مدت هفته‌ای یک درس بیشتر نگرفتم و هر هفته هم همان یک درس را تمرین کردم در همان ده دقیقه – البته آن یک ساعتی که خودم جداگانه تمرین می‌کردم را نمی‌توان جزء تمرین حساب کرد. نتیجه این شد که در جشنواره فجر استانی برای اولین بار شرکت کردم و مقام اول را کسب کردم.

واضح است که علت پیروزی من همان تمرین آهسته و پیوسته‌ای بود که طی دو سال انجام دادم. اما چطور می‌شود که با این استراتژی در همه‌ی زمینه‌ها پیروز شد؟

وقتی به زندگی افراد مشهور و موفق نگاه می‌کنیم یک عامل در همه‌ی آن‌ها مشترک است.

آن‌ها کارشان را همیشه و هر روز در یک بازه زمانی طولانی تکرار کرده‌اند.

مثلاً میکل فلپس قهرمان سه دوره‌ی شنای المپیک دوازده سال هر روز و روزی دو ساعت تمرین کرده است. تنها استثنای این دوازده سال این بوده که یک روز برای شرکت در عروسی خواهرش تمریناتش را یک ربع زودتر تمام کرده است.

اثر مرکب خیلی ساده است و به همین دلیل خیلی از مردم اعتقادی به آن ندارند: «مگر می‌شود من هم بشوم مایکل فلپس؟» و جواب خیلی ساده است: بله!

و چرا خیلی‌ها اعتقاد و یا بهتر بگویم توجهی به اثر مرکب ندارند؟ چون نتیجه‌ی آن را نمی‌بینند. متاسفانه این اثر مرکب خیلی دیر جواب می‌دهد و همین خیلی‌ها قبل از آن که نتیجه‌ی این اثر را ببینند آن را رها می‌کنند. اما نمی‌دانند که وقتی نتیجه حاصل شد اثر آن فوق العاده است.

مثالی در کتاب آمده که این موضوع را روشن‌تر می‌کند: فرض کنید به دوست شما ۱۰۰ میلیون تومان پول نقد می‌دهند و به شما یک ریال، البته به این شرط که یک ریال شما هر روز دو برابر می‌شود. خب واضح است که داشتن ۱۰۰ میلیون آن هم نقد خیلی بهتر از یک ریال است. در روز پنجم دوست شما دارد با ۱۰۰ میلیون تومانش کیف می‌کند و شما تنها ۲ تومان دارید. در روز دهم دوست شما شاید کمی از ۱۰۰ میلیون تومانش را خرج کرده باشد و شما کمی بیشتر از ۵۰ تومان دارید که باز هم پول دوستتان بیشتر است. در روز بیستم ممکن دوست ولخرج شما ۱۰میلیون تومان خرج کرده و هنوز ۹۰ میلیون تومان داشته باشد و شما تنها ۵۲۴۲۸ تومان پول دارید. حتی در روز سی‌ام که دوست شما شاید ۷۰ میلیون نقد داشته باشد شما کمی بیشتر از ۵۳ میلیون تومان دارید که باز هم کمتر است. اما اثر مرکب خودش را در روز سی و یکم نشان می‌دهد. جایی که شما ۱۰۷۳۷۴۱۸۲ تومان دارید، حتی بیشتر آن مقداری که‌ در اختیار دوستتان قرار گرفته بود.

آن خیلی‌ها که گفتم حتی ممکن است کار را در روز سی‌ام رها کنند، غافل از این که در روز سی و یکم نتیجه و خروجی کار کاملاً عجیب و غریب و فوق‌العاده خواهد بود.

در مطالب بعد خواهم گفت که چه کار کنیم تا بتوانیم از اثر مرکب استفاده کنیم.

1 دیدگاه در “۱۰ – آهسته و پیوسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.